5 ciekawostek o Sochaczewie
Ciekawostka 1
Miasto Sochaczew liczy sobie ponad 35 tys. mieszkańców. Powierzchnia miasta wynosi łącznie 26,19 km2, co sprawia, że gęstość zaludnienia wynosi 1413 osób na kilometr kwadratowy. Burmistrzem miasta jest od 2010 roku Piotr Osiecki.
Ciekawostka 2
W toku historii miasto Sochaczew pozyskało wielu honorowych obywateli. Wśród nich znalazły się takie osoby jak ks. Józef Kwiatkowski, który przez wiele lat pełnił w Sochaczewie posługę kapłańską i zasłynął jako dobrodziej oraz działacz społeczny. Kolejnym honorowym obywatelem jest Włodzimierz Ignacy Garbolewski. Był on dziedzicem licznych dóbr, między innymi także tych zlokalizowanych w Sochaczewie oraz sprawował urząd starosty sochaczewskiego po praz pierwszy w II Rzeczypospolitej. Warto także pamiętać o wybitnej nauczycielce i działaczce solidarnościowej, Marii Gołkowskiej, która także była lokalną dziennikarką. Jednakże największe emocje budzi nazwisko Ryszarda Kaczorowskiego, który był ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie – on także otrzymał honorowe obywatelstwo Sochaczewa.
Ciekawostka 3
W przeciwieństwie do wielu innych polskich miast Sochaczew posiada jedynie dwa miasta partnerskie. Jednym z nich angielskie miasto Melton Mowbray, natomiast drugim ukraiński Gródek Podolski.
Ciekawostka 4
W czasie II wojny światowej Niemcy obsadzili w Sochaczewie bardzo wiele urzędników i dygnitarzy. Dokonali także zmiany architektonicznej na budynku, które w latach 1939-1945 było siedzibą władz okupanta, a po 1945 siedzibą prezydium PZPR. Na fasadzie umieszczono herb III Rzeszy, który pozostał tam do czasów dzisiejszych. Jest on obecnie niewidoczny przez warstwę tynku.
Ciekawostka 5
Wiele ulic w Sochaczewie nosiło niegdyś inne nazwy niż współcześnie. I tak np. dzisiejsza ul. Senatorska niegdyś była ul. Rewolucji Październikowej, ul. 15 sierpnia – ulicą Dzierżyńskiego, a ul. Chodkiewicza – ulicą Przeskok.