Prace wykończeniowe po budowie domu
Po zakończonych pracach budowlanych należy przejść do prac wykończeniowych. Nierzadko pochłaniają one gdy większą część budżetu przeznaczonego na całą inwestycję związaną z budową domu jednorodzinnego. Prace te są jednak konieczne, ale zwiększyć komfort użytkowania wnętrz, a jednocześnie poprawić ich estetykę.
Gładź gipsowa – szybka aplikacja
Kiedy zostanie zawieszona wiecha na dach wówczas oznacza to, że zakończony zostały prace polegające na tworzeniu konstrukcji dachu. Nierzadko wraz z wieńcem pojawiają się również piła, młotek lub inne narzędzia. Wiecha na dachu jest zatem tradycją, które jednak w przypadku nowoczesnego Budownictwa występuje coraz rzadziej. Nigdy się jednak powieszenie Wiechy było okazją do tego, aby podziękować rzemieślnikom za ich trud i wysiłek, które włożyli wybudowę domu. Jest to także doskonały pretekst do świętowania. Jeżeli jednak etap związany z budową dachu zostanie zakończony wówczas można przechodzić do pracy wykończeniowych w środku budynku. Aby wszystkie ściany wyglądały równo niezbędna jest gładź gipsowa, które może być nakładana na przykład na mokro. Należy jednak postawić na bardzo solidne narzędzia, które umożliwią nakładanie gładzi odpowiednią techniką. Potrzebna jest także wysokiej jakości gładź na mokro. To właśnie od gładzi zależeć będzie ostateczny efekt, a także jego trwałość. Należy zatem zapoznać się ze specyfiką gładzi przed jej zakupem. Nie wszystkie masy nadają się na przykład do łazienki, piwnicy czy kuchni. Tym samym należy kierować się wskazaniem producenta, który odnaleźć można na opakowaniu produktu.
Etapy nakładania gładzi
Pierwszym, a jednocześnie najważniejszym etapem przed nałożeniem gładzi jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powierzchnia, na którą ma być nakładana gładź powinna być sucha, wolna od kurzu, plam, chłonna oraz wyrównana. Tym samym przed nałożeniem gładzi należy przygotować gąbkę lub ścierkę, gips szpachlowy, a także szpachelkę do wypełnienia pęknięć. Następnym elementem jest wymieszanie gładzi z wodą. Nie jest to zadanie czasochłonne. Wystarczy wykorzystać odpowiednie narzędzia. Co ciekawe woda nie powinna być podgrzana, gdyż im ma niższą temperaturę tym lepsze efekty się uzyskuje. Następnie można przejść do nakładania gładzi gipsowej, w której warstwa nie powinna być grubsza aniżeli 2 mm. Jeżeli zejdzie taka potrzeba Można oczywiście powtórzyć proces nakładania gładzi, jedna główka należy odczekać, aby pierwsza warstwa się utrwaliła. Aby powierzchnia była jednak gładka i równa należy wykorzystać siatkę do szlifowania lub alternatywnie papier ścierny.