Ojzer Warszawski – artysta wszechstronny
Historia żydowskiego artysty z Sochaczewa
Przed II wojną światową w Polsce mieszkało bardzo wielu Żydów. Prowadzili oni liczne biznesy, byli ważnym elementem krajowej gospodarki, ale też krzewili swoją kulturę. Nie brakowało wśród nich wybitnych intelektualistów czy ludzi sztuki. Takie wybitne osobistości mieszkały także w Sochaczewie. Niestety hitlerowska hekatomba przyniosła śmierć bardzo wielu Żydom. Jedną z ofiar niemieckich zbrodni był Ozjer Warszawski, artysta z Sochaczewa obdarzony ponadprzeciętnym talentem i wszechstronnymi umiejętnościami. Dziś przyjrzymy się jego sylwetce.
Życia Ojzera przed II wojną światową
Ojzer Warszawski przyszedł na świat 15 kwietnia 1898 roku w Sochaczewie. Kiedy był nastolatkiem rodzice przeprowadzili się razem z nim do Warszawy. Tam po raz pierwszy miał styczność z ruchem artystycznym „Hałastra”. Ojzer debiutował w 1920 roku powieścią „Szmuglerzy”. Pisał w języku jidysz. Oprócz tego zajmował się malarstwem, a także krytyką artystyczną. W 1924 roku przeprowadził się do Paryża. W pierwszych latach we Francji pisał dalej w języku jidysz. Potem skupił się bardziej na malarstwie, ale po jakimś czasie przerzucił się na pisanie esejów i ocenianie prac innych artystów. Do sztuki powrócił na krótko przed wybuchem II wojny światowej.
Wybuch wojny i śmierć
Kiedy Niemcy wypowiedzieli wojnę Francji, Ojzer uciekł na południe, gdzie przez pewien czas z powodzeniem się ukrywał. Uciekając przed nazistami Warszawski trafił do Rzymu. Tam został aresztowany przez włoskich faszystów. Ci przekazali go Niemcom. W efekcie Ojzer trafił do obozu w Auschwitz, gdzie został zamordowany w 1944 roku.
Jeśli interesuje Cię historia więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.