Strategia Terytorialna Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego zatwierdzona na sesji radnych w czerwcu
W czerwcu, radni miejski bez sprzeciwu przyjęli Strategię Terytorialną Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego (ŻOF) mającą obowiązywać do 2027 roku. Sochaczew, wraz z dwudziestoma innymi samorządami z powiatów grójeckiego, sochaczewskiego i żyrardowskiego, które należą do ŻOF, planuje skutecznie ubiegać się o fundusze z aktualnego budżetu Unii Europejskiej. W regionie Mazowsza dostępne jest 1,6 miliarda euro do rozdysponowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynosić aż 85 proc., co daje duże pole do manewru.
Zanim budżet UE na lata 2021-2027 został uchwalony, było już wiadome, że w tym czasie Unia skupi się na finansowaniu dużych projektów obejmujących cały region, nie tylko pojedynczą gminę. Władze lokalne były świadome, że nie będą mogły liczyć na dotacje dla pojedynczych samorządów, ponieważ UE ma na celu poprawić jakość życia na dużym obszarze. Z tego powodu marszałek województwa mazowieckiego zachęcał gminy do tworzenia partnerstw i zrzeszania się. W efekcie powstał Żyrardowski Obszar Funkcjonalny, którego członkami jest dwadzieścia jeden samorządów z trzech powiatów.
Strategia została opracowana, aby określić kierunki współpracy między gminami działającymi w ramach ŻOF oraz jak najefektywniej wykorzystać ich mocne strony i szanse. Pierwsza część dokumentu zawiera szczegółową analizę danych dotyczących m.in. gospodarki, infrastruktury drogowej, problemów społecznych, dostępności przedszkoli, transportu publicznego, placówek ochrony zdrowia, demografii oraz warunków życia mieszkańców każdej z dwudziestu jeden gmin tworzących ŻOF. Druga część strategii odpowiada na pytanie, jakie metody samorządy planują zastosować do inwestowania w infrastrukturę i ludzi, aby stymulować rozwój regionu, zniwelować braki, zmniejszyć nierówności i tym samym poprawić jakość życia mieszkańców.
Najpopularniejsze inicjatywy to budowa nowych dróg, ścieżek rowerowych, tras turystycznych, przystani dla kajaków i miejsc wypoczynku w lasach, zagospodarowanie zbiorników wodnych na cele rekreacyjne, remonty szkół i ośrodków zdrowia, budowa wodociągów i studni głębinowych, coraz szersze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i magazynów energii, a także tworzenie centrów aktywności dla seniorów i domów pomocy społecznej.