Rocznica 22 września
Uczcili ofiary 22 września 1939 roku
W środę 22 września w Boryszewie odbyły się obchody rocznicy zbrodni niemieckiej na jeńcach wojennych. Uroczystości przebiegały przy ul. Sobieskiego. Dużą okazją do świętowania jest 82 rocznica Bitwy Nad Bzurą, natomiast wówczas Niemcy stracili żołnierzy, którzy przynależeli do Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej. Wówczas właśnie pod Sochaczewem członkowie Wermachtu przeprowadzili egzekucję. Zginęło wówczas 50 polskich żołnierzy. Obchody tego tragicznego wydarzenia zainicjował Burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki, natomiast nie zabrakło samorządowców ze Starostą Powiatowym, Jolantą Gontą na czele. Dodatkowo przybyli uczniowie i nauczyciele ze szkół, wojskowi oraz obywatele Sochaczewa.
Przebieg uroczystości
Wszystko rozpoczęło się o godz. 13:00. Najpierw, w miejscowości Kozłów Biskupi znamienici goście nawiedzili cmentarz. Złożyli kwiaty u stóp kwatery pomordowanych żołnierzy. Dalej odbyła się msza święta, którą odprawiał Andrzej Dziuba, biskup diecezji łowickiej, natomiast miejscem nabożeństwa była rzeźba przy ul. Sobieskiego. Chór Vivace uświetnił swoim występem mszę. Nie zabrakło oddania salwy honorowej, chorąży przeczytał również apel poległych. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 przygotowały na tę okazję krótki występ.
Pamięć o pomordowanych
Pretekstem do zamordowania polskich żołnierzy, był incydent w Bydgoszczy. Tam starli się Polacy z Niemcami i w wyniku tejże potyczki zginęło 30 Niemców żołnierzy oraz około 100 cywilów. Do wiadomości publicznej Wermacht podał, że zginęło ok. 5 tys. osób. Bydgoski Batalion Obrony Narodowej w ogóle w tamtym czasie nie przebywał w okolicy Bydgoszczy, natomiast Niemcom nic nie szkodziło, by żołnierzy właśnie z tej jednostki ukarać.
Wówczas Bydgoski Batalion Obrony Narodowej walczył w Bitwie nad Bzurą, natomiast przegrał 17 września. Część żołnierzy dostała się do niewoli. Tak oto Niemcy pozyskali swoje kozły ofiarne. Wermacht oskarżył fałszywie Polaków a następnie wydał wyrok skazujący.