Czy Polski Ład to tylko same korzyści?
Sochaczew może stracić
Polski Ład przez wielu jest określany programem, który przyniesie Polsce i Polakom bardzo dużo korzyści. Chodzi tu między innymi o refundowanie licznych inwestycji, o co mogą się ubiegać miasta, gminy oraz powiaty. Jednakże Polski Ład to także spora ingerencja w rynek nieruchomości. Pieniądze na dofinansowanie lokalnych inwestycji oraz na gwarancje kredytowe nie wezmą się znikąd. Zapłacą za to obywatele, w związku z czym pojawia się pytanie, czy korzyści będą adekwatne do wydatków?
Niestety, okazuje się, że Sochaczew może stracić na Polskim Ładzie. Nie tylko zresztą Sochaczew. Związek Miast Polskich poinformował, iż Polski Ład przyczyni się do znacznych strat w budżetach samorządów. Straty te należy rozumieć w skali rocznej i dotyczą one nie tylko samego Sochaczewa ale też powiatu sochaczewskiego.
I tak, samo miasto Sochaczew w rok od wprowadzenia programu Polski Ład straci przeszło 12 mln złotych, natomiast gmina Sochaczew – 3,773 mln złotych. Gmina Teresin poniesie stratę w wysokości 3,656 mln złotych, a gmina Nowa Sucha 1,575 mln złotych. Prognozy dla innych gmin również nie są zbyt ciekawe. Gmina Iłów musi liczyć się z budżetowym ubytkiem równym 1,381 mln, natomiast gmina Młodzieszyn – 1,067 mln złotych. Najmniejsze straty poniesie gmina Rybno, bo „tylko” 750 tys. złotych.
Z czego wynikają te straty?
ZMP w swojej wypowiedzi podkreśla, że nie zgadza się ze zmianami w podatku PIT dla samorządów. Według Związku podwyższenie kwoty wolnej od podatku oraz nieodliczana składka zdrowotna na NFZ wymusza wzrost nakładów, co z kolei powoduje, że jednostki samorządu terytorialnego tracą na podatku PIT. Polski Ład nakłada na małych przedsiębiorców oraz klasę średnią dodatkowe obciążenia, co uderza w średnio zarabiających. Niestety, osoby mało zarabiające nie odczują żadnych korzyści, a to z powodu rosnącej inflacji. Cóż zatem da im Polski Ład, kiedy ceny żywności, leków, produktów czystości i higieny osobistej, energii oraz eksploatacji mieszkań będą rosnąć?